Son Yazılar

İletişim

Email
pelinileotomoda@gmail.com

Adres
İstanbul – TÜRKİYE

İlk Konsept Otomobil Ferrari Vision Gran Turismo

  /  OTOMOBİL MARKALARI   /  Ferrari   /  İlk Konsept Otomobil Ferrari Vision Gran Turismo

İlk Konsept Otomobil Ferrari Vision Gran Turismo

Ferrari Vision Gran Turismo: Maranello’nun İlk Sanal Motor Sporları Konsept Otomobili

Ferrari Vision, Gran Turismo video oyun serisi için özel olarak tasarlanan Maranello’nun ilk konsept otomobili “Ferrari Vision Gran Turismo” tanıtıldı. Agresif, fütüristik tasarımı ile Ferrari’nin 1960’lar ve 70’lerdeki efsanevi spor prototiplerine gönderme yapan Vision Gran Turismo, sadece yeni nesil tutkulu sürücülere sanal ortamda ilham vermekle kalmıyor aynı zamanda Ferrari’nin tasarım dilini de yeniden tanımlıyor. Kısa bir süre önce tanıtılan Ferrari 499P’deki V6’nın daha ekstrem bir versiyonuna sahip olan fütürist ve tek koltuklu Vision Gran Turismo 15 Aralık 2022’den Mart 2023’e kadar Maranello’daki Ferrari Müzesi’nde sergilenecek.

Ferrari Vision Gran Turismo’nun tasarımı Maranello’nun benzersiz yarış geleneğine dayanıyor ve tasarımda kullanılan 75 sayısı bu asil mirası yansıtıyor. Ferrari Vision Gran Turismo’nun tanıtımı, aynı zamanda markanın ilk yarış otomobili olan 125 S’nin 1947’de fabrika kapılarından çıkışının 75’inci yıl dönümü kutlamalarını resmi olarak sona erdiriyor. Ve bu model sadece yeni nesil tutkulu sürücülere sanal ortamda ilham vermekle kalmıyor, aynı zamanda Ferrari için şirketin tasarım dilini yeniden tanımlıyor. Yani Ferrari’nin yol ve yarış otomobilleri için fütüristik bir tasarım yaklaşımını temsil ediyor. Bu da geleceğin mühendis ve sürücülerini (gerçek ve sanal ortamda) teşvik ediyor.

İlhamını 1960’lar ve 70’lerde Ferrari’nin dokuz kez zafere ulaştığı 24 Saat Le Mans ve 24 Saat Daytona gibi dayanıklılık yarışlarında büyük başarılar elde eden efsanevi Ferrari spor prototiplerinden alan Ferrari Vision Gran Turismo’nun tasarımı, Flavio Manzoni yönetimindeki Ferrari Centro Stile tarafından kaleme alındı.

Gran Turismo 7 Kullanıcıları Yarışacak

Monte-Carlo’daki Gran Turismo Dünya Finalleri sırasında tanıtılan konsept otomobil Ferrari Vision Gran Turismo, 23 Aralık 2022’den itibaren tüm GT7 kullanıcılarının kullanımına sunulacak. 27 Kasım’daki lansmanın hemen sonrasında GT7 kullanıcıları oyun üzerinden bir yarışmaya katılabilecek. Ve kazanan katılımcılara 15 Aralık’ta Ferrari Vision Gran Turismo hediye edilecek. Tam ölçekli tasarım çalışması, Mart 2023’e kadar Maranello’daki Ferrari Müzesi’nde markanın özel tek seferlik modellerinin yer aldığı sergide ziyaretçilerle buluşacak.

Karakteristik Tasarım ve Üstün Performans

Ferrari’nin Gran Turismo yarış simülasyonu video oyununda yer alacak sanal süper okonsept otomobili “Ferrari Vision Gran Turismo”, geometrik, keskin, köşeli hatlarla hız ana fikri ile tasarlandı. Tasarımda uygulanan tezat yaklaşım dikkat çekici ve çarpıcı bir görünüm oluşturuyor. Yüzeydeki yumuşak hatların geometrik keskin çizgilerle birleşmesi özgün ve karakteristik bir otomobil oluşturuyor. Otomobilin aerodinamik konsepti iki heybetli yan kanal tamamlıyor. Ferrari tarafından patenti alınan bu çözüm hava akımını ön gövdenin altından, kokpit çevresinden ve çarpıcı yan bölmeler üzerinden yönlendiriyor. Bu çözüm, momentumdaki değişim ve gövde altının orta kısmı tarafından yaratılan emme sayesinde son derece verimli aerodinamik bastırma kuvveti üretiyor. Arkadaki aerodinami, difüzör ve çift arka kanat ile Ferrari 499P’den ilham alan konseptler kullanılarak geliştirildi. Ön S-Kanalı ve çamurluklardaki entegre hava menfezleri, aerodinamik verimliliği ve yüksek hız dengesini daha da artırıyor.

Konsept otomobil Ferrari Vision Gran Turismo, 296 GTB, 296 GTS ve 296 GT3’te kullanılan ve aynı zamanda yeni 499P’ye de hayat veren 120 derecelik 3 litrelik turbo V6’ya sahip. Uyulması gereken teknik düzenleme kısıtlamaları olmadığından, motor gerçekten olağanüstü performansı elde etmek için daha da geliştirildi. Biri arka aksta ve her biri ön tekerlekte birer adet olmak üzere üç adet elektromotorun sağladığı ek 240 kW (326 cv) ile 9000 d/d’de 1030 cv güç elde ediliyor. Ferrari, heyecan verici motor sesini aslına uygun olarak SIM yarışçılarına çok daha gerçekçi bir şekilde yaşatmak için Gran Turismo ile birlikte çalıştı. Amaç, virajlı şehir pistleri kadar dayanıklılık, yarış pistlerinde de üstün performans elde etmek.

Süspansiyon, maksimum çekiş için lastik teması optimum seviyede tutmak üzere tasarlandı. Böylece konsept otomobil  Ferrari Vision Gran Turismo 1100 Nm torku yola güvenle aktarabiliyor. Sonuç? Benzersiz bir performans. Gelişmiş elektronik teknolojiler Ferrari’ye özgü üstün yol tutuş özelliklerini ve viraj alma çevikliğini sağlıyor.

Otomobil, Ferrari’nin Formula 1’de geliştirdiği elektrik desteği ve enerji geri-kazanımı sağlayan hibrit teknolojisine de sahip. Bataryanın şarj durumuna bağlı olarak, sürücü ICE ve elektromotorların toplam sistem gücünden tam olarak yararlanabiliyor. Böylece hem sıralama turlarında hem de yarış turlarında maksimum performans elde ediliyor. İç tasarım, işlevsellik ve ergonomisi sağlayan yalın ve minimalist bir yaklaşımla dış tasarımı devam ettiriyor. Konsol hatları yalın ve tıpkı hibrit V6 motoru çevreleyen şeffaf motor kapağı gibi gelişmiş mekanik bileşenleri sergileyen şeffaf bir yapı bulunuyor. HMI, sürücünün her zaman yola odaklanmasını sağlayan ergonomik ve kullanışlı bir yapıyla tasarlandı.

Ferrari Vision Gran Turismo Teknik Özellikleri 

MOTOR

 • Tip: V6 – 120°, twin turbo,
 • Hacim: 3000 cc
 • Maksimum güç: 1030 cv, 9000 d/d
 • Maksimum tork: 900 Nm, 5500 d/d
 • Maksimum sistem gücü: 240 kW (326 cv)

AĞIRLIK

 • Boş ağırlık: 1250 kg
 • Ağırlık dağılımı: ön %43.5 / arka %56.5

GÜÇ AKTARIMI VE ŞANZIMAN

 • Güç aktarımı: Dört tekerlekten çekiş
 • Şanzıman: F1 tipi sekiz vitesli çift kavramalı

PERFORMANS

 • Maksimum hız: > 350 km/s
 • Hızlanma 0-100 km/s: < 2.0 sn
 • Hızlanma 0-200 km/s: < 5.0 sn
 • Fiorano tur zamanı: < 1 ’10”
You don't have permission to register