Son Yazılar

İletişim

Email
pelinileotomoda@gmail.com

Adres
İstanbul – TÜRKİYE

Hyundai Elektrikli Araç Planları

  /  OTOMOBİL MARKALARI   /  Hyundai   /  Hyundai Elektrikli Araç Planları

Hyundai Elektrikli Araç Planları

Evet başlıktan da anlaşılacağı üzere Hyundai artık sadece elektrikli araç satışına geçiyor. Norveç’te başlayacak uygulama zaman içinde tüm Dünya’ya yayılacaktır diye tahmin ediyorum.

Hyundai markası Norveç otomobil pazarında %90’ın üzerinde bir Elektrikli Araba EV pazar payına sahip. Bu pazar payının da etkisiyle Güney Koreli otomobil üreticisi Hyundai, 1 Ocak 2023‘ten itibaren tamamen elektrikli araç serisi modelleri Norveç pazarında bulunduracağını diğer modelleri ise satmayacağını duyurdu.

Hyundai Neden Norveç’te Elektrikli Pazara Odaklı

Ioniq Electric, 2016 daki lansmanından sonra satışa kadar geçen sürede Norveçlilerin büyük ilgi odağı oldu. Satışa çıktıktan sonra neredeyse anında Norveç’in en popüler Elektrikli Arabalarından biri haline geldi ve kısa bir süre önce piyasadan kaldırılana kadar öyle kaldı. 2018’de Kona Electric tanıtıldı ve pazarda satışa çıktı. Hyundai, Kona’nın satışa açılması ile müşterilerden 8.000 adet ön sipariş alarak bir rekor kırdı. Kona’nın Türkiye pazarına giriş yapması bu nedenle 2 seneyi gecikti diye düşünüyorum.

Hyundai 2020’de, Tucson ve Santa Fe’nin yalnızca plug-in hibrit versiyonlarını satmaya karar vermişti. Bununla birlikte 2023 itibari ile her iki modelin de satışları artık sona erdi. Bu arada Ioniq 5 , bu yıl şimdiye kadar Norveç’in en çok satan beşinci elektrikli arabası oldu. Ioniq 5 Test Sürüşünü yakın zamanda yapacağım umarım Elektrikli Araba test sürüşümü beğenirsiniz.

Model portföyümüze büyük inancımız var ve artık tamamen yeni Ioniq 6’yı piyasaya sürdüğümüze göre, Norveç pazarında yalnızca tamamen elektrikli otomobilleri satma zamanı geldi. Ioniq 5 ve Kona Electric uzun zamandan beri piyasadaki en popüler arabalardan bazıları olarak konumlandı ve saf elektrikli arabalarımızın bize gelecekte sürekli başarı getireceğinden eminiz

Thomas RosvoldHyundai Norveç Genel Müdürü

Bildiğiniz üzere Dünya üzerinde sadece elektrikli araç üreten iki marka var. Bunlar Tesla ve Polestar. Bu iki markaya Norveç’te artık Hyundai de eklendi. Norveçte 2020 den 2022 ye kadar %92 elektrikli olan 25.000 araç satışı gerçekleşti ve bu araçların %90 kadarı Hyundai markasına ait. Hyundai uzunca bir süre yeni bir model çıkarmayarak aslında elektrikli piyasasına hazırlandıklarını gösteriyordu.

Önümüzdeki birkaç yıl içinde çıkacak bir dizi başka yenilikçi modelin yanı sıra, başka bir deyişle, tamamen elektrikli bir geleceğe hazırız

Thomas RosvoldHyundai Norveç Genel Müdürü

Önümüzdeki yıllarda neler olur bilinmez ancak Türkiye’nin yılda 1 milyondan biraz daha az olan toplam satış adetlerinde sadece elektrikli araçların satıldığı bir dönemi dört gözle bekliyorum.

You don't have permission to register