Son Yazılar

İletişim

Email
pelinileotomoda@gmail.com

Adres
İstanbul – TÜRKİYE

Güncel Trafik Cezaları Ne Kadar

  /  SEKTÖREL   /  Güncel Trafik Cezaları Ne Kadar
Trafik Cezaları Listesi ve ceza tutarları

Güncel Trafik Cezaları Ne Kadar

Yeni trafik cezaları ne kadar? Hazırlanız başlıyoruz. Türkiye’de büyük şehirlerde yaşayanların sık sık karşılaştığı trafik cezaları, Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik duruma bağlı olarak önceki senelere göre 2023 yılında ciddi artışa geçti. 2023 Trafik Cezaları beklenenin üzerinde bir zam oranı ile karşımıza çıkarken artık trafikte sürücülerin ceza almamak için daha fazla dikkat etmesi gerekecek. 2022 Trafik Cezaları listesine baktığımızda en çok ceza kesilen maddeleri sizin için sıralıyorum.

Trafik Cezaları Listesi

 1. Hatalı Park
 2. Emniyet Kemeri İhlali ( Takılmaması )
 3. Kırmızı Işık ve Şerit İhlali
 4. Sürüş Sırasında Telefon ile Konuşma
 5. Hız Sınırı İhlali – Belirlenmiş olan sınırın %10 ile %30 geçilmesi
 6. Hız Sınırı İhlali – Belirlenmiş olan sınırın %50 ve üzerine geçilmesi
 7. Araçlarda Yetkisiz Çakar Lamba Kullanımı
 8. Alkollü Araç Kullanımı ( ilk yakalanma )
 9. Ehliyetsiz Araç Kullanma
 10. Araçta Radar Tespit Cihazı
 11. Slalom veya Drift Yapma ( Makas Atma )

İhlal Durumunda Trafik Cezaları Yaptırımı Nelerdir?

Trafik cezası aldığınızda ilk düşündüğünüz şey cezanın maddi olarak size ne kadar tutacağı olsa da para cezası haricinde trafik kurallarının ihlalinde çeşitli yaptırımlar daha uygulanır.

İdari Para Cezaları

Kişinin trafik kurallarına uymadığı için para cezası ödemesi durumudur. Ceza, tebliğ edildiği günden itibaren 15 gün içinde ödenirse tutarda %25 oranında indirim gerçekleşir.

Ceza Puanı

Birçok trafik ihlali, kanunen belli bir ceza puanına sahiptir. Mesela kırmızı ışıkta geçmenin ceza puanı 20’dir. Ceza puanı 1 yıl üzerinden hesaplanır. Yani bugün aldığın ceza puanı, üzerinden bir yıl geçene kadar puan hanende kalır ve 1 yıl boyunca birikir. 100 ceza puanını doldurursan yaptırım uygulanır. “100 Ceza Puanı Dolunca Ne Olur?” başlıklı yazımızı okuyarak konu hakkında ayrıntılı bilgi edinebilirsin.

Belgelere El Konulması

Trafikte yapılan hataların bedeli bazen para cezasının yanında sürücünün ehliyetine geçici olarak el koymak olabilir. Bu süre, ihlale göre 30-60 gün, 3-6 ay veya 2 yıl olabilir.

Belgelerin İptal Edilmesi

Trafik ihlalinin yaptırımlarından biri de ihlali yapan kişinin ehliyetinin iptal edilmesi olabilir. Böyle bir durumda kişinin yeniden ehliyet almaya hak kazanması gerekir. Ehliyet alma süreci ve şartlarıyla ilgili gerekli bilgileri “Ehliyet için Gerekli Belgeler” konulu yazımızdan edinebilirsin.

Aracın Trafikten Men Edilmesi

Bazı trafik ihlallerinde araç trafikten men edilebilir. Bu durumda kişinin aracını alması için gerekli şartları istenilen sürede yerine getirmesi gerekir. Araç muayenesinin yaptırılmaması, Zorunlu Trafik Sigortası’nın olmaması gibi durumlar kişinin aracının trafikten men edilmesine sebep olur.

Kişinin Araç Kullanmaktan Men Edilmesi

Bazen de trafik kurallarının ihlal edilmesi sonucu kişi, araç kullanmaktan men edilir.

2023 Trafik Cezaları Ne Kadar Olacak?

2022 yılında idari para cezaları için %36.2 oranında zam belirlenmişti. Ancak 2023 yılında idari para cezaları %123,93 oranında çok yüksek bir artışla karşımıza çıkacak. Aşağıda ülkemizde en sık yapılan trafik kuralı ihlallerinin para cezalarını sizin için listeliyorum. Bunun haricinde belki ilginizi çeker diye 2023 Pirelli Takvimini de buraya ekliyorum. Ceza aldıysanız Göz atmanızda fayda olabilir.

Hatalı Park Yapmanın Cezası Ne Kadar

2023 yılında Engelli park alanları, yaya geçitleri, park etmenin trafik işareti ile yasak olduğu alanlar ve okul, hastane, itfaiye gibi alanların giriş çıkışlarının yakınına park etmek yasaktır. Benzer bir şekilde geçiş yollarını kapatacak şekilde durmak, fabrika gibi alanların giriş çıkışını engellemek de trafik kuralı ihlalleri arasındadır. Yanlış yere araç park etmek veya yanlış yerde araçla duraklamanın cezası ise 437 TL’dir.

Emniyet Kemeri İhlali ve Cezası Ne Kadar?

Trafikte güvenlik için olmazsa olmazların başında gelen kurallardan biri 3 noktalı emniyet kemerini takmamak olsa da kemer takmama alışkanlığı en çok ihlal edilen trafik kurallarından biri. Bu kuralın ihlali kişilerin can kayıplarına sebep olabiliyor. Bu nedenle de trafik cezası 437 TL olarak belirlenmiş.

Kırmızı Işık ve Şerit İhlali Cezası Ne Kadar?

2023 yılında en çok dikkat edilmesi gereken ceza türlerinden biri olan Kırmızı Işık ihlali. Özellikle yaya geçitleri üzerinde durma, akıllı sistemlere yakalanma veya polisin tespit etmesi sonucunda son anda kırmızı ışıkta geçenlere trafik cezaları otomatik olarak gönderilecek. Bu cezanın tutarı ise 952 TL dir.

Sürüşte Telefonla Konuşma Cezası Ne Kadar?

Bir çok arabada artık araç içi sistemler olsa da hala bir çok vatandaşımız telefonla ilgilenerek ne yazık ki yüksek oranda hasarlı çarpışmalara neden oluyor. Özellikle büyük şehirlerde motor kullananlar için büyük tehlike oluşturan sürüş esnasında telefonla oynama ve konuşmanın cezası 2023 yılı için 952 TL olarak belirlendi.

Hız Sınırı İhlal Cezası Ne Kadar?

Hız limiti ne kadar aşılırsa o kadar fazla para cezası ödemek zorunda kalacağınızı biliyor musunuz? Hız cezası aynı zamanda radar cezası olarak en çok sorulan sorular arasında. Bu noktada hız sınırı cezası ve Radar Cezasının aynı olduğunu söylemek lazım.

2023 yılında uygulanacak hız limiti aşma cezaları ise şu şekilde:

 • Hız sınırını %10-30 oranında aşmanın cezası: 952 TL
 • Hız sınırını %50’den fazla aşmanın cezası: 4.064 TL

Yetkisiz Çakar Kullanma Cezası Ne Kadar

Biliyorsunuz trafikte çakar lamba olarak bilinen far içi, tavan üstü, cam önü gibi trafik içinde önceliklendirilmesi gerek araçların kullandığı uyarı sinyalleri vardır. Bu sinyaller görev halindeki araçları görmemiz ve onlara yol vermemiz için trafikte kendilerini belirtmek için kullanılır. Ancak bazı sürücüler izin belgeleri olmamasına rağmen bu trafik işaretlerini çakar olarak kullanarak trafikli ortamlarda araçlarına öncelik verilmesini sağlamaya çalışırlar. Böyle durumların yetkili kişiler tarafından tespiti sonrasında idari trafik cezaları ile karşılaşılması normaldir. Yekisiz çakar kullanma durumunda 4.064 TL para cezası ödenir.

Alkollü Araç Kullanmanın Cezası Ne Kadar?

Alkollü bir şekilde araç kullanmak; can kayıplarına, ciddi yaralanmalara sebep olabilir. Üstelik alkollü araç kullanmanın yaptırımı sadece para cezası ile kalmaz aynı zamanda aracın bağlanması ve sürücü belgelerinin sürücüden alınarak belirlenen sürede belgesiz kalmasına neden olur. Böyle bir durumla karşılaştığınızda;

 • İlk kez alkollü araç kullanma cezası aldıysanız trafik kuralını ihlal eden kişi 4.064 TL para cezası alır ve aracı trafikten men edilir. Sürücü belgesine ise 6 aylığına el konulur. Aracı yanınızda birisi varsa bu kişinin ehliyeti ile aracı teslim alabilir ve ehliyetli olan kişinin aracı kullanmasıyla yola devam edebilirsiniz.
 • 2. kez alkollü araç kullanma cezası: Sürücü 2. kez alkol sınırını aşarak trafiğe çıkarsa kanunlara göre 5.394 TL para cezasını ödemek zorunda kalır. Aracı trafikten men edilir ve ehliyetine 2 yıl boyunca el konulur.

Ehliyetsiz Araç Kullanma Cezası Ne Kadar?

Ehliyetsiz araç kullanmak herkes için inanılmaz riskli bir durumdur. Böyle durumlarda belgesi olmayan kişi aracı sürüyor ve araç kendisinin değilse, hem sürücüye hem de araç sahibine ayrı ayrı ceza kesilir. 2023 yılında ehliyetsiz araç kullanma cezası ise 8.090 TL olarak belirlenmiştir.

Araçta Radar Tespit Cihazı Bulundurma Cezası Ne kadar?

Karayolları genel müdürlüğünün radar bölgelerini işaretlemesi haricinde radarları tespit eden cihazları farklı araçlarda bulundurmak ve yer tespiti yapmak yasaktır. Hız nedeni ile trafik cezası almak istemeyen sürücülerin bazıları bu ve benzer ürünleri araçlarında bulundurarak RADAR bölgelerindeki aktifliği kontrol edebilir veya gizli radarları tespit edebilirler. Böyle durumlarda trafik kontrol noktalarında araçta radar cihazı olduğu anlaşılırsa 2022 yılında 5.539 TL ödeyeceğiniz ceza 2023 yılında 12.346 TL olarak karşınıza çıkacak, cihazınıza ve aracınıza el konulacaktır.

Slalom ve Drift Cezası Ne Kadar?

makas atma trafik cezaları

Özellikle halkın olduğu ve trafiğin yoğun olarak akıcı olduğu bölgelerde, risk teşkil eden hareketler yapmak ve etraftaki kişileri huzursuz edecek davranışlarda bulunmak Trafik Karayolları müdürülüğünce yasaklanmıştır. Slalom veya Drift adı verilen bu hareketlerin yapılması, akıcı veya hafif akıcı trafikte gereksiz şerit değiştirmek suretiyle makas atma hareketlerinin yapılması Trafik Cezası olarak nitelendirilir. Böyle bir durumda 20.340 TL gibi çok yüksek bir para cezası yaptırımı ile karşılaşırsınız.

2023 Diğer Trafik Cezala Tutarları

 • Alkollü araç kullanma cezası (ilk yakalanma): 4.064 TL
 • Alkollü araç kullanma cezası (ikinci yakalanma): 5.096 TL
 • Alkol testine itiraz etme cezası: 8.551 TL
 • Aracı plakasız kullanma: 5.154 TL
 • Çıkma ya da siren kullanmama cezası: 4.064 TL
 • Drift atma cezası: 20.342 TL
 • Engelli için ayrılan yere park etme cezası: 873 TL
 • Ehliyetsiz araç kullanma cezası: 8.190 TL
 • Emniyet kemeri takmama cezası: 436 TL
 • Emniyet şeridini ihlal etme cezası: 4.064 TL
 • Hız sınırını %10-30 oranlarına kadar aşma: 951 TL
 • Hız sınırını %30-%50’ye kadar aşmak: 1.979 TL
 • Hız sınırını %50 oranından fazla aşma: 4.064 TL
 • Kırmızı ışıkta geçme cezası: 951 TL
 • Muayenesiz araçla trafiğe çıkma: 951 TL
 • Plakanın okunurluğunu engelleyecek değişiklikler: 1.671 TL
 • Seyir halinde cep telefonu kullanma: 951 TL
 • Sahte plaka kullanma cezası: 20.302 TL
 • Şerit izleme-değiştirme kurallarına uymama: 642 TL
 • Takip mesafesine uymama cezası: 436 TL
 • Trafik sigortası olmadan trafiğe çıkma cezası: 436 TL
 • Uyuşturucu madde etkisindeyken araç kullanma cezası: 20.977 TL
 • Yasak yerde sollama yapma cezası: 951 TL
 • Yayaya  öncelik vermeme cezası: 888 TL
 • Yetki dışı siren kullanımı cezası: 4.064 TL
 • Yönetmeliğe aykırı plaka kullanma cezası: 1.671 TL

Cezaların Erken Ödeme İndirimi Ne Kadar?

Yukarıdaki durumlardan birinden dolayı ceza almanı ve trafik cezası ile karşı karşıya kalmanız durumunda tebliğ edildiği günden itibaren 15 gün içerisinde peşin ödeme yapman durumunda %25 indirimden faydalanabilirsiniz.

Trafik Cezaları Nereye Ödenir?

Anlaşmalı banka şubelerinin veznelerinden, mobil bankacılık uygulamalarından, internet bankacılığından yararlanarak ya da e-Devlet ve İnteraktif Vergi Dairesi üzerinden trafik cezası ödeme işlemini yapabilirsiniz.

You don't have permission to register